Dnes je 18.01.2021, svátek má Vladislav

 

Aktuality

Srdce františkánství - krypta v bazilice sv. Františka v Assisi

Srdce františkánství - krypta v bazilice sv. Františka v Assisi

Assisi, o němž se říká, že je městem pokoje, vděčí svou slávu sv. Františkovi, který se zde narodil, obrátil a jsou tady i jeho tělesné pozůstatky. Nádherná bazilika je znamením vděčnosti celé církve za tak velký dar svatosti sv. Františka a obnovy křesťanského života v duchu evangelia. Základní kámen položil papež Řehoř IX. den po kanonizaci světce roku 1228. Kostel slavnostně posvětil papež Inocenc IV. 25. května 1253.

Toto místo každým rokem navštíví a u hrobu světce z Assisi se pomodlí kolem 4,5 milionu lidí.

Mnozí z nás, kteří jsme navštívili baziliku sv. Františka, bychom se tam chtěli zase někdy vrátit. Ale byli bychom možná překvapení novým vzhledem kamenů krypty, kterých celkem je přes 15000. Totiž v únoru a březnu tohoto roku byly provedené restaurátorské práce, které kamenům v kryptě, po očistění, vrátily původní barvu. Takto začala příprava na setkání papeže Benedikta XVI. v Assisi 27. října (ve 25. výročí modlitby za mír, které předsedal bl. Jan Pavel II.).

assisi
Krypta sv. Františka před opravami

assisi
Krypta sv. Františka po opravách

Krypta v dnešní podobě vznikla v roku 1932. Tělo Svatého se nachází ve sloupu obepnutém železnou mříží, který je uprostřed a stává se tak středem pozornosti, jakoby kulminačním bodem celého prostoru. Při tomto sloupu je proto rovněž umístěn oltář a svatostánek nad nímž je v kamenném sarkofágu umístěném, na svém původním místě, uloženo tělo sv. Františka.

Krypta svatého Františka, která je nyní přístupná návštěvníkům, do roku 1818 ještě vůbec neexistovala. V roce 1230 bylo tělo sv. Františka uloženo v místě hlavního oltáře a přístup byl zazděn a na něm vystavěn oltář. V tomto stavu se hrob nacházel až do roku 1818, kdy byl na popud papeže Pia VII. zahájen průzkum zaměřen na nalezení ostatků. Tato práce trvala 52 nocí, kdy odborníci kutali ve skále pod podlahou sondy vedoucí pod oltář. Když bylo tělo nalezeno byla vybudována první kaple, která byla dokončena v roce 1820 v klasicistním stylu. Tento však neodpovídal celkovému rázu obou horních bazilik a proto v roce 1932 tento prostor přestavěl do dnešní podoby Ugo Tarchi.

assisi
Umístění hrobu sv. Františka pod hlavním oltářem

assisi
Neoclasicistní vzhled krypty s hrobem sv. Františka po roce 1818

Restaurována krypta sv. Františka má jednou novinku: webkameru.

Na fotografie z průběhu oprav se můžete podívat zde.

Tak tedy se můžeme v každé chvíli podívat na místo tak drahé všem sestrám a bratřím sv. Františka.

Liturgický svátek posvěcení baziliky sv. Františka v Assisi slavíme každý rok 24. května.


Okomentovat článek
Zobrazit komentáře


 
Návštěv: 13577 , Vydáno: 31.05.2011 , Komentáře: 0


Ze světa